Avlerliste








Opdateret 24.03.2019



Avlerliste Hermelin


vildt-, jerngrå og vildtsort

Mogens Hollensen, Solvangsvej 3, 9700 Brønderslev, 26 84 69 19

Svend Pedersen, Gl. Tungelundvej 4, 8881 Thorsø, 29 91 66 30

Jørn Schmidt, Hjartbrovej 50, 6541 Bevtoft, 29 43 97 87

Jytte Kristensen, Gerå Engvej 2, 9340 Aså, 40 53 97 02


lutino

Frode Klevang Larsen,Hvennetved 5 Bellinge, 5250 Odense SV - Tlf. 65 96 22 52

Jytte Knudsen, Mursejlervej 6, 9800 Hjørring -Tlf. 98 92 03 57


ræverød



chinchilla

Peder Merrild, Slotsgade 11 B, 7800 Skive - Tlf. 97521487

Henriette Vincents, Bjerring Hede 17, 8850 Bjerringbro, 20 49 40 46


sort

Winnie Bøgh,Tavleager 12, 2670 Greve Strand - Tlf. 43 90 28 90

Sofie Koch Jørgensen, langgyde 9, 5750 Ringe, 27 57 18 52

Noah Tryk, Åglimt 3, 6372 Bylderup-Bov, 51 91 21 91


blå


brun

Frank Kristensen, Hadstenvej 37, 8370 Hadsten, 26 35 51 98

Sofie Koch Jørgensen, langgyde 9, 5750 Ringe, 27 57 18 52


hvid, rødøjet

Frode Klevang Larsen, Hvennetved 5 Bellinge, 5250 Odense SV - Tlf. 65 96 22 52

Ove Vanting, Stadagervej 62, 2730 Herlev - Tlf. 21 60 38 31

Bent Bamberg Ernstsen, Askevej 7, 8550 Ryomgård - Tlf. 86 39 46 42

Karl Kristian Sørensen,Teglbakken 30, Tingstrup, 7700 Thisted - Tlf. 97 92 46 74

Henning Hansen, Gøngeherred 13, 3700 Rønne - Tlf. 56 96 10 40

Mogens Hollensen, Solvangsvej 3, 9700 Brønderslev, 26 84 69 19

Jesper Tranberg, Byledsgade 56, 3700 Rønne, 27 59 19 33

John Tryk, Åglimt 3, 6372 Bylderup-Bov, 51 91 21 91

Anna Lähdesmäki, Vaasantie 677D, 5610 Koskenkorva - Finnland, 35 84 0743 53 74

Christian Kristensen, Gerå Engvej 2, 9340 Aså, 40 53 97 02


hvid, blåøjet

Winnie Bøgh, Tavleager 12, 2670 Greve Strand - Tlf. 43 90 28 90


sølv, vildtgrå


sølv, sort

Michael Christiansen, Oppelstrupvej 2, 9260 Gistrup, 20 98 70 68


madagascar

Bent Bamberg Ernstsen, Askevej 7, 8550 Ryomgård - Tlf. 86 39 46 42


isabella

Bent Bamberg Ernstsen, Askevej 7, 8550 Ryomgård - Tlf. 86 39 46 42


japaner, sort/gul

Frode Klevang Larsen, Hvennetved 5 Bellinge, 5250 Odense SV - Tlf. 65 96 22 52


hollænder, sort

Sofie Koch Jørgensen, langgyde 9, 5750 Ringe, 27 57 18 52


hollænder, blå

Sofie Koch Jørgensen, langgyde 9, 5750 Ringe, 27 57 18 52


hotot, sort

Jens & Randi Katholm, Struervej 100, 9220 Aalborg Øst, 23 95 56 45


kappetegnet,blå



otter, blå

Henning Hansen, Gøngeherred 13, 3700 Rønne - Tlf. 56 96 10 40


schecke, sort

Louise Møller, Jedstedvej 13, 6771 Gredstedbro - 40 96 71 54


schecke, sort/gul

Laura Mehtonen, Neitsykalliontie 8, 31760 Urjala, Finland, 35 84 00 77 54 32



white, sort

Bent Jørgensen, Fløjstrupvej 51, 8340 Malling, 86 23 25 76


white, brun

Bent Jørgensen, Fløjstrupvej 51, 8340 Malling, 86 23 25 76

Ove Vanting, Stadagervej 62, 2730 Herlev, 21 60 38 31

Elo Rasmussen, Højborgvej 2, 7500 Holstebro, 97 46 18 31


zobel, white, blå

Elo Rasmussen, Højborgvej 2, 7500 Holstebro, 97 46 18 31


zobel, white, brun

Karl Kristian Sørensen, Teglbakken 30, Tingstrup, 7700 Thisted, 97 92 46 74

Elo Rasmussen, Højborgvej 2, 7500 Holstebro, 97 46 18 31


russer, sort

Michael V. kristensen, Hadstenvej 37, Lerbjerg 8370 Hadsten, 26 26 98 70


zobel, blå

Bodil & Anton Dam, Klosterhedevang 2, 7600 Struer, 26 23 50 36

Winnie Bøgh, Tavleager 12, 2670 Greve Strand, 43 90 28 90

Bent Jensen, Mosegårdsvej 6, 6893 Hemmet,  97 37 54 21

Frank Kristensen, Hadstenvej 37, 8370 Hadsten, 26 35 51 98

Kenn Mikkelsen, Vestermarken 20, 8850 Bjerringbro, 86 68 38 84



zobel, brun

Bent Jensen, Mosegårdsvej 6, 6893 Hemmet - Tlf. 97 37 54 21

Winnie Bøgh, Tavleager 12, 2670 Greve Strand - Tlf. 43 90 28 90

Laura Mehtonen, Neitsytkalliontie 8, 31760 Urjala - Finland - Tlf. +358400775432

Michael V. kristensen, Hadstenvej 37, Lerbjerg 8370 Hadsten, 26 26 98 70


fuchs, hvid, rødøjet

Bent Jensen, Mosegårdsvej 6, 6893 Hemmet - Tlf. 97 37 54 21


rex, chinchilla

Elo Rasmussen, Højborgvej 2, 7500 Holstebro, 97 46 18 31


rex, hvid, rødøjet

Elo Rasmussen, Højborgvej 2, 7500 Holstebro, 97 46 18 31



 


Avlerliste Dværg Vædder


vildt- & jerngrå

Leif Jensen, Ejstrupmøllevej 19, Asferg, 8990 Fårup - Tlf. 51861589

Gullik Klepaker, Syrristveien, 3280 Tsodalyua - Norge

Bent Jensen, Mosegårdsvej 6, 6893 Hemmet - Tlf. 97 37 54 21

Emma Ulrick Andersen, Poppelvej 10, 9480 Løkken - Tlf. 25 66 80 78

Mikkel Ulrick Andersen, Poppelvej 10, 9480 Løkken - Tlf. 25668078

Peter Villadsen, Vasevej 8, Rindum, 6950 Ringkøbing - Tlf. 30 87 74 66

Inge Andersen, Enghavegårdsvej 24, 4050 Skibby - 23 62 05 12

Gitte Hoffmeister, Ringstedvej 71A, 4440 Mørkøv, 20 10 48 08

Egon Carstens, Rismarken 4, 8800 Viborg, 86 62 13 24

Thorben Vernersen, Birkegade 7, 9500 Hobro, 20 43 22 52

Søren Jørgensen, Skovvangen 15, 8722 Hedensted, 75 89 20 45


Vildtblå


gulrød



chinchilla

Peter  Villadsen, Vasevej 8, Rindum, 6950 Ringkøbing - Tlf. 30 87 74 66


sort

Kate Nielsen, Hyllingeparken 27, 4070 Kirke Hyllinge - Tlf. 46 40 47 88

Michael Günther Nielsen, Ravsted Hovedgade 82, 6372 Bylderup-Bov - Tlf. 51407484

Winnie Bøgh, Tavleager 12, 2670 Greve Strand - Tlf. 43 90 28 90

Lykke Frydendal, Præstevænget 33, 6430 Nordborg, 71 72 52 41


blå

Kate Nielsen, Hyllingeparken 27, 4070 Kirke Hyllinge - Tlf. 46 40 47 88

Lærke Vaaben Andersen, Benløseparken 51 st., 4100 Ringsted, 22 32 87 76

Michael Christiansen, Oppelstrupvej 2, 9260 Gistrup, 20 98 70 68

Leise Vaaben Vangkilde, Marievej 21 st tv, 4200 Slagelse, 23 91 71 18

Lykke Frydendal, Præstevænget 33, 6430 Nordborg, 71 72 52 41


brun

Gitte Hoffmeister, Ringstedvej 71A, 4440 Mørkøv, 20 10 48 08

Jens & Randi Katholm, Struervej 100, 9220 Aalborg Øst, 23 95 56 45


hvid, rødøjet

Elina Jokinen, Stavsjøvegen 874, 2353 Stavsjø - Norge - Tlf. 004747658021


hvid, blåøjet


madagascar

Henning Hansen, Gøngeherred 13, 3700 Rønne, 56 96 10 40

Peter  Villadsen, Vasevej 8, Rindum, 6950 Ringkøbing - Tlf. 30 87 74 66


isabella



kappetegnet, vildt- og jerngrå

Charlotte Kjøller, Doktorbakken 23, 3720 Åkirkeby, 56 96 10 55

Susanne Andersen, Pebbelvej 8, 8464 Galten, 23 81 39 33


kappetenet, chinchilla

Egon Carstens, Rismarken 4, 8800 Viborg, 86 62 13 24



kappetegnet, gulrød


kappetegnet, sort

Kate Nielsen, Hyllingeparken 27, 4070 Kirke Hyllinge - Tlf. 46 40 47 88


kappetegnet, blå

Kate Nielsen, Hyllingeparken 27, 4070 Kirke Hyllinge - Tlf. 46 40 47 88


kappetegnet, madagascar

Kate Nielsen, Hyllingeparken 27, 4070 Kirke Hyllinge - Tlf. 46 40 47 88


japaner, sort/gul

Lars Sørensen, Ravnebjerggyden 139, 5250 Odense SV - .Tlf. 65 96 76 65


japaner sort/hvid

Lene Frandsen, Svend Poulsens Vej 94, 3060 Espergærde, 27 50 11 92

Gitte Holst-Kruse, Lystrupvej 72, 3550 Slangerup, 22 23 82 81


 

otter, blå

Connie Rohde, Vestermøllevej 274, 8380 Trige - Tlf. 22 39 30 74


zobel, white, blå

Britt Fossberg, Kogleaksvej 29, 4600 Køge - Tlf. 26 18 93 01


zobel, blå

Britt Fossberg, Kogleaksvej 29, 4600 Køge - Tlf. 26 18 93 01

Elina Jokinen, Stavsjøvegen 874, 2353 Stavsjø - Norge - Tlf. 004747658021


zobel, brun

Britt Fossberg, Kogleaksvej 29, 4600 Køge - Tlf. 26 18 93 01

Bent Jensen, Mosegårdsvej 6, 6893 Hemmet - Tlf. 97 37 54 21

Elina Jokinen, Stavsjøvegen 874, 2353 Stavsjø - Norge - Tlf. 004747658021


zobel, siameser

Britt Fossberg, Kogleaksvej 29, 4600 Køge - Tlf. 26 18 93 01


satin, hvid, blåøjet




Avlerliste Løvehoved Dværg Vædder


chinchilla

Rebecca Ærengren, Brombærvej 1, 9300 Sæby, 29 72 06 30


 

Avlerliste Dværghare


vildt-, jerngrå

Katrine-Louise Hjort, Buen 6, 3700 Rønne, 23 41 28 19


zobel,brun

Bent Knudsen, Mursejlervej 6, 9800 Hjørring, 98 92 03 57

Elina Jokinen, Stavsjøvegen 874, 2353 Stavsjø - Norge - Tlf. 004747658021


zobel, blå

Bent Knudsen, Mursejlervej 6, 9800 Hjørring, 98 92 03 57


hvid, rødøjet

Elina Jokinen, Stavsjøvegen 874, 2353 Stavsjø - Norge - Tlf. 004747658021


 

Avlerliste Løvehoved

 

hvid, blåøjet

Gitte Petersen, Silkeborggade 24, 9900 Frederikshavn,



Avlerliste Dværgschecke


sort

Louise Møller, Jedstedvej 13, 6771 Gredstedbro - 40 96 71 54

Klaus T. Nielsen, Nygade 4, 6240 Løgumkloster - 22 73 02 43


sort/gul

Svend Erik Nielsen, Skovlunden 23, 8831 Løgstrup, 61 54 91 01

Laura Mehtonen, Neitsytkalliontie 8, 31760 Urjala - Finland - Tlf. 00358400775432


blå/gul

Svend Erik Nielsen, Skovlunden 23, 8831 Løgstrup, 61 54 91 01


Avlerliste Lille Rex


castor


vildtgul

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73


chinchilla

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73


sort

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

Osvald Hedberg, LiljeAlle 20, 6920 Videbæk, 30 74 14 31


blå

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

Osvald Hedberg, LiljeAlle 20, 6920 Videbæk, 30 74 14 31

Diana Lyk, Præstevænget 33, 6430 Nordborg, 71 72 52 41


hvid, rødøjet

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

Osvald Hedberg, LiljeAlle 20, 6920 Videbæk, 30 74 14 31


otter, sort

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

Osvald Hedberg, LiljeAlle 20, 6920 Videbæk, 30 74 14 31

Diana Lyk, Præstevænget 33, 6430 Nordborg, 71 72 52 41



otter, brun

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

Diana Lyk, Præstevænget 33, 6430 Nordborg, 71 72 52 41


dalmatiner, sort/gul

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73


rhön

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73


white, sort

Diana Lyk, Præstevænget 33, 6430 Nordborg, 71 72 52 41

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73


russer, sort

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73


zobel, white, brun

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73



Forsiden