Avlerliste

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avlerliste Hermelin

 

vildt-, jerngrå og vildtsort

Mogens Hollensen, Solvangsvej 3, 9700 Brønderslev, 26 84 69 19

Svend Pedersen, Gl. Tungelundvej 4, 8881 Thorsø, 29 91 66 30

Jørn Schmidt, Hjartbrovej 50, 6541 Bevtoft, 29 43 97 87

Jytte Kristensen, Gerå Engvej 2, 9340 Aså, 40 53 97 02

 

lutino

Frode Klevang Larsen,Hvennetved 5 Bellinge, 5250 Odense SV - Tlf. 65 96 22 52

Jytte Knudsen, Mursejlervej 6, 9800 Hjørring -Tlf. 98 92 03 57

 

ræverød

 

 

chinchilla

Peder Merrild, Slotsgade 11 B, 7800 Skive - Tlf. 97521487

Henriette Vincents, Bjerring Hede 17, 8850 Bjerringbro, 20 49 40 46

 

sort

Sofie Koch Jørgensen, Langgyden 9, 5750 Ringe- Tlf. 27 57 18 52

Winnie Bøgh,Tavleager 12, 2670 Greve Strand - Tlf. 43 90 28 90

Bitten Hollensen, Solvangsvej 3, 9700 Brønderslev, 26 84 69 19

Noah Tryk, Åglimt 3, 6372 Bylderup-Bov, 51 91 21 91

 

blå

 

brun

Sofie Koch Jørgensen, Langgyden 9, 5750 Ringe - Tlf. 27 57 18 52

Frank Kristensen, Hadstenvej 37, 8370 Hadsten, 26 35 51 98

 

hvid, rødøjet

Frode Klevang Larsen, Hvennetved 5 Bellinge, 5250 Odense SV - Tlf. 65 96 22 52

Ove Vanting, Stadagervej 62, 2730 Herlev - Tlf. 21 60 38 31

Bent Bamberg Ernstsen, Askevej 7, 8550 Ryomgård - Tlf. 86 39 46 42

Karl Kristian Sørensen,Teglbakken 30, Tingstrup, 7700 Thisted - Tlf. 97 92 46 74

Henning Hansen, Gøngeherred 13, 3700 Rønne - Tlf. 56 96 10 40

Mogens Hollensen, Solvangsvej 3, 9700 Brønderslev, 26 84 69 19

Jesper Tranberg, Byledsgade 56, 3700 Rønne, 27 59 19 33

John Tryk, Åglimt 3, 6372 Bylderup-Bov, 51 91 21 91

Anna Lähdesmäki, Vaasantie 677D, 5610 Koskenkorva - Finnland, 35 84 0743 53 74

Christian Kristensen, Gerå Engvej 2, 9340 Aså, 40 53 97 02

 

hvid, blåøjet

Winnie Bøgh, Tavleager 12, 2670 Greve Strand - Tlf. 43 90 28 90

 

sølv, vildtgrå

 

sølv, sort

Michael Christiansen, Oppelstrupvej 2, 9260 Gistrup, 20 98 70 68

 

madagascar

Bent Bamberg Ernstsen, Askevej 7, 8550 Ryomgård - Tlf. 86 39 46 42

 

isabella

Bent Bamberg Ernstsen, Askevej 7, 8550 Ryomgård - Tlf. 86 39 46 42

 

japaner, sort/gul

Frode Klevang Larsen, Hvennetved 5 Bellinge, 5250 Odense SV - Tlf. 65 96 22 52

 

hollænder, sort

Sofie Koch Jørgensen, Langgyden 9, 5750 Ringe - Tlf. 27 57 18 52

 

 

hollænder, blå

Sofie Koch Jørgensen, Langgyden 9, 5750 Ringe - Tlf. 27 57 18 52

 

hotot, sort

Jens & Randi Katholm, Struervej 100, 9220 Aalborg Øst, 23 95 56 45

 

kappetegnet,blå

 

 

otter, blå

Henning Hansen, Gøngeherred 13, 3700 Rønne - Tlf. 56 96 10 40

 

schecke, sort

Louise Møller, Jedstedvej 13, 6771 Gredstedbro - 40 96 71 54

 

schecke, sort/røgdul

Laura Mehtonen, Neitsykalliontie 8, 31760 Urjala, Finland, 35 84 00 77 54 32

 

 

white, sort

Bent Jørgensen, Fløjstrupvej 51, 8340 Malling, 86 23 25 76

 

white, brun

Bent Jørgensen, Fløjstrupvej 51, 8340 Malling, 86 23 25 76

Ove Vanting, Stadagervej 62, 2730 Herlev, 21 60 38 31

Elo Rasmussen, Højborgvej 2, 7500 Holstebro, 97 46 18 31

 

zobel, white, blå

Elo Rasmussen, Højborgvej 2, 7500 Holstebro, 97 46 18 31

 

zobel, white, brun

Karl Kristian Sørensen, Teglbakken 30, Tingstrup, 7700 Thisted, 97 92 46 74

Elo Rasmussen, Højborgvej 2, 7500 Holstebro, 97 46 18 31

 

zobel, blå

Bodil & Anton Dam, Klosterhedevang 2, 7600 Struer, 26 23 50 36

Winnie Bøgh, Tavleager 12, 2670 Greve Strand, 43 90 28 90

Bent Jensen, Mosegårdsvej 6, 6893 Hemmet, 97 37 54 21

Frank Kristensen, Hadstenvej 37, 8370 Hadsten, 26 35 51 98

Kenn Mikkelsen, Vestermarken 20, 8850 Bjerringbro, 86 68 38 84

 

 

zobel, brun

Bent Jensen, Mosegårdsvej 6, 6893 Hemmet - Tlf. 97 37 54 21

Winnie Bøgh, Tavleager 12, 2670 Greve Strand - Tlf. 43 90 28 90

Laura Mehtonen, Neitsytkalliontie 8, 31760 Urjala - Finland - Tlf. 00358400775432

 

fuchs, hvid, rødøjet

Bent Jensen, Mosegårdsvej 6, 6893 Hemmet - Tlf. 97 37 54 21

 

rex, chinchilla

Elo Rasmussen, Højborgvej 2, 7500 Holstebro, 97 46 18 31

 

rex, hvid, rødøjet

Elo Rasmussen, Højborgvej 2, 7500 Holstebro, 97 46 18 31

 

 

 

Avlerliste Dværg Vædder

 

vildt- & jerngrå

Leif Jensen, Ejstrupmøllevej 19, Asferg, 8990 Fårup - Tlf. 51861589

Jette Søndergård, Røjdrup Hede 3, 9500 Hobro - Tlf. 29 76 07 52

Gullik Klepaker, Syrristveien, 3280 Tsodalyua - Norge

Bent Jensen, Mosegårdsvej 6, 6893 Hemmet - Tlf. 97 37 54 21

Emma Ulrick Andersen, Poppelvej 10, 9480 Løkken - Tlf. 25 66 80 78

Mikkel Ulrick Andersen, Poppelvej 10, 9480 Løkken - Tlf. 25668078

Peter Villadsen, Vasevej 8, Rindum, 6950 Ringkøbing - Tlf. 30 87 74 66

Inge Andersen, Enghavegårdsvej 24, 4050 Skibby - 23 62 05 12

Gitte Hoffmeister, Ringstedvej 71A, 4440 Mørkøv, 20 10 48 08

Egon Carstens, Rismarken 4, 8800 Viborg, 86 62 13 24

Thorben Vernersen, Birkegade 7, 9500 Hobro, 20 43 22 52

Esben Midtiby, Oksfeldvej 5, 6950 Ringkøbing, 30 68 06 68

Søren Jørgensen, Skovvangen 15, 8722 Hedensted, 75 89 20 45

 

Vildtblå

Jette Søndergård, Røjdrup Hede 3, 9500 Hobro - Tlf. 29 76 07 52

 

gulrød

Rikke Windeballe Hegvald, Langdyssevej 5, Snesere, 4750 Lundby - Tlf. 25 15 19 10

Maria Mygind Svendsen, Norsvej 43, 7700 Thisted - Tlf. 29 44 46 20

Sarah Windeballe Hegvald, Langdyssevej 5, Snesere, 4750 Lundby - Tlf. 25 15 19 10

 

chinchilla

Poul Erik Karlsen, Olesvej 8 Lobbæk, 3720 Åkirkeby - Tlf. 56 97 22 96

Peter Villadsen, Vasevej 8, Rindum, 6950 Ringkøbing - Tlf. 30 87 74 66

 

sort

Kate Nielsen, Hyllingeparken 27, 4070 Kirke Hyllinge - Tlf. 46 40 47 88

Michael Günther Nielsen, Ravsted Hovedgade 82, 6372 Bylderup-Bov - Tlf. 51407484

Winnie Bøgh, Tavleager 12, 2670 Greve Strand - Tlf. 43 90 28 90

Lykke Frydendal, Præstevænget 33, 6430 Nordborg, 71 72 52 41

 

blå

Kate Nielsen, Hyllingeparken 27, 4070 Kirke Hyllinge - Tlf. 46 40 47 88

Lærke Vaaben Andersen, Benløseparken 51 st., 4100 Ringsted, 22 32 87 76

Michael Christiansen, Oppelstrupvej 2, 9260 Gistrup, 20 98 70 68

Leise Vaaben Andersen, Marievej 21 st tv, 4200 Slagelse, 23 91 71 18

Lykke Frydendal, Præstevænget 33, 6430 Nordborg, 71 72 52 41

 

brun

Gitte Hoffmeister, Ringstedvej 71A, 4440 Mørkøv, 20 10 48 08

Jens & Randi Katholm, Struervej 100, 9220 Aalborg Øst, 23 95 56 45

 

hvid, rødøjet

Jette Søndergård, Røjdrup Hede 3, 9500 Hobro - Tlf. 29 76 07 52

Elina Jokinen, Stavsjøvegen 874, 2353 Stavsjø - Norge - Tlf. 004747658021

 

hvid, blåøjet

 

madagascar

Henning Hansen, Gøngeherred 13, 3700 Rønne, 56 96 10 40

Katarina Sandfeld Hæe, Egedesvej 26, 4600 Køge - Tlf. 56 66 19 13

Anna Lise Møller Jensen, Sellerupvej 47, 7080 Børkop - Tlf. 75 86 89 77

Kurt Pedersen, Jørgensøvej 58, Hasmark Mark, 5450 Otterup - Tlf. 64 87 15 15

Peter Villadsen, Vasevej 8, Rindum, 6950 Ringkøbing - Tlf. 30 87 74 66

Mikkel Midtiby, Oksfeldvej 5, 6950 Ringkøbing, 30 68 06 68

 

isabella

Katarina Sandfeld Hæe, Egedesvej 26, 4600 Køge - Tlf. 56 66 19 13

 

kappetegnet, vildt- og jerngrå

Charlotte Kjøller, Doktorbakken 23, 3720 Åkirkeby, 56 96 10 55

Susanne Andersen, Pebbelvej 8, 8464 Galten, 23 81 39 33

 

kappetenet, chinchilla

Egon Carstens, Rismarken 4, 8800 Viborg, 86 62 13 24

 

 

kappetegnet, gulrød

Rikke Windeballe Hegvald, Langdyssevej 5, Snesere, 4750 Lundby - Tlf. 25 15 19 10

Sarah Windeballe Hegvald, Langdyssevej 5, Snesere, 4750 Lundby - Tlf. 25 15 19 10

 

kappetegnet, sort

Kate Nielsen, Hyllingeparken 27, 4070 Kirke Hyllinge - Tlf. 46 40 47 88

 

kappetegnet, blå

Kate Nielsen, Hyllingeparken 27, 4070 Kirke Hyllinge - Tlf. 46 40 47 88

 

kappetegnet, madagascar

Kate Nielsen, Hyllingeparken 27, 4070 Kirke Hyllinge - Tlf. 46 40 47 88

 

japaner, sort/gul

Lars Sørensen, Ravnebjerggyden 139, 5250 Odense SV - .Tlf. 65 96 76 65

Niels Møller, Farsøvej 164, 9640 Farsø, 98 63 23 55

 

japaner sort/hvid

Lene Frandsen, Svend Poulsens Vej 94, 3060 Espergærde, 27 50 11 92

Gitte Holst-Kruse, Lystrupvej 72, 3550 Slangerup, 22 23 82 81

 

otter, blå

Connie Rohde, Vestermøllevej 274, 8380 Trige - Tlf. 22 39 30 74

 

zobel, white, blå

Britt Fossberg, Kogleaksvej 29, 4600 Køge - Tlf. 26 18 93 01

 

zobel, blå

Britt Fossberg, Kogleaksvej 29, 4600 Køge - Tlf. 26 18 93 01

Elina Jokinen, Stavsjøvegen 874, 2353 Stavsjø - Norge - Tlf. 004747658021

 

zobel, brun

Britt Fossberg, Kogleaksvej 29, 4600 Køge - Tlf. 26 18 93 01

Bent Jensen, Mosegårdsvej 6, 6893 Hemmet - Tlf. 97 37 54 21

Elina Jokinen, Stavsjøvegen 874, 2353 Stavsjø - Norge - Tlf. 004747658021

 

zobel, siameser

Britt Fossberg, Kogleaksvej 29, 4600 Køge - Tlf. 26 18 93 01

 

satin, hvid, blåøjet

 

 

 

Avlerliste Løvehoved Dværg Vædder

 

chinchilla

Rebecca Ærengren, Brombærvej 1, 9300 Sæby, 29 72 06 30

 

Avlerliste Dværghare

 

vildt-, jerngrå

Katrine-Louise Hjort, Buen 6, 3700 Rønne, 23 41 28 19

 

zobel,brun

Bent Knudsen, Mursejlervej 6, 9800 Hjørring, 98 92 03 57

Elina Jokinen, Stavsjøvegen 874, 2353 Stavsjø - Norge - Tlf. 004747658021

 

zobel, blå

Bent Knudsen, Mursejlervej 6, 9800 Hjørring, 98 92 03 57

 

hvid, rødøjet

Elina Jokinen, Stavsjøvegen 874, 2353 Stavsjø - Norge - Tlf. 004747658021

 

Avlerliste Løvehoved

sort

Jeanette Ærengren, Brombærvej 1, Hørby, 9300 Sæby - Tlf. 29 72 06 30

Erik Ærengren, Brombærvej 1, Hørby, 9300 Hørby - Tlf. 29 72 06 30

 

hvid, rødøjet

Lena Andersen, Borreparken 49, 2800 Lyngby, 60 60 52 20

 

hvid, blåøjet

Gitte Petersen, Silkeborggade 24, 9900 Frederikshavn,

 

 

madagascar

Pia Marie Skydt, Vorgodvej 42, 2770 Kastrup - 26 14 14 15

Maria Gullestrup, Nordskovvej 13, 4681 Herfølge, 25 30 87 90

 

zobel, brun

Pia Marie Skydt, Vorgodvej 42, 2770 Kastrup - 26 14 14 15

 

rhön

Lena Andersen, Borreparken 49, 2800 Lyngby, 60 60 52 20

 

Avlerliste Dværgschecke

 

sort

Louise Møller, Jedstedvej 13, 6771 Gredstedbro - 40 96 71 54

Klaus T. Nielsen, Nygade 4, 6240 Løgumkloster - 22 73 02 43

 

sort/rødgul

Svend Erik Nielsen, Skovlunden 23, 8831 Løgstrup, 61 54 91 01

Laura Mehtonen, Neitsytkalliontie 8, 31760 Urjala - Finland - Tlf. 00358400775432

 

blå/rødgul

Svend Erik Nielsen, Skovlunden 23, 8831 Løgstrup, 61 54 91 01

 

Avlerliste Lille Rex

 

castor

Maria Gullestrup, Nordskovvej 13, 4681 Herfølge, 25 30 87 90

 

vildtgul

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

 

chinchilla

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

Maria Gullestrup, Nordskovvej 13, 4681 Herfølge, 25 30 87 90

 

sort

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

Osvald Hedberg, LiljeAlle 20, 6920 Videbæk, 30 74 14 31

 

blå

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

Osvald Hedberg, LiljeAlle 20, 6920 Videbæk, 30 74 14 31

Diana Lyk, Præstevænget 33, 6430 Nordborg, 71 72 52 41

 

hvid, rødøjet

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

Osvald Hedberg, LiljeAlle 20, 6920 Videbæk, 30 74 14 31

 

otter, sort

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

Osvald Hedberg, LiljeAlle 20, 6920 Videbæk, 30 74 14 31

Diana Lyk, Præstevænget 33, 6430 Nordborg, 71 72 52 41

Maria Gullestrup, Nordskovvej 13, 4681 Herfølge, 25 30 87 90

 

otter, brun

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

Diana Lyk, Præstevænget 33, 6430 Nordborg, 71 72 52 41

 

dalmatiner, sort/gul

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

 

rhön

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

 

white, sort

Diana Lyk, Præstevænget 33, 6430 Nordborg, 71 72 52 41

Maria Gullestrup, Nordskovvej 13, 4681 Herfølge, 25 30 87 90

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

 

russer, sort

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

 

zobel, white, brun

Graham Allan, Munkhauge 2, 9240 Nibe - 20 28 95 73

 

 

Forsiden