Resultater

DM 2018 Oksbøl

 

 

 

Bedste stamme

Noah Tryk

1,2 Hermelin, sort

285

Bedste 2,4

Noah Tryk

2,4 Hermelin, sort

571,5

Bedste ungdomsmedlem

Noah Tryk

1,1 Hermelin, sort

191,5

2ér ungdomsmedlemmer

Michael G. Nielsen

0,1 Dværg Vædder, sort

94,5

Bedste veteran

John Tryk

0,1 Hermelin, hvid, rødøjet

95

Bedste Hermelin

Bodil & Anton Dam

1,0 Hermelin, zobel, blå

96

Bedste Dværg Vædder

Bent Jensen

1,0 Dværg Vædder, vildtgrå

95,5

Bedste Dværghare

Bent Knudsen

0,1 Dværghare, zobel, brun

95,5

Bedste Løvehoved

Lena Andersen

0,1 Løvehoved, Hvid, rødøjet

95

Farvede Hermeliner

Noah Tryk

0,1 Hermelin, sort

96

Tegnede Hermeliner

Bodil & Anton Dam

1,0 Hermelin, zobel, blå

96

Hvide Hermeliner

Bent Ernstsen

0,1 Hermelin, hvid, rødøjet

95,5

Farvede Dværg Væddere

Bent Jensen

1,0 Dværg Vædder, vildtgrå

95,5

Tegnede Dværg Væddere

Gitte Holst-Kruse

1,0 Dværg Vædder, japaner, sort/hvid

95

Afvigende hårstruktur

Lena Andersen

0,1 Løvehoved, hvid, rødøjet

95

 

 

 

 

Klubmesterskab 2017

 

 

 

Bedste enkeltdyr

Jørgen Knudsen

1,0 Hermelin, zobel, blå

96

Bedste stamme

Jørgen Knudsen

1,2 Hermelin, zobel, blå

285,5

Bedste 2,4

Mogens Hollensen

2,4 Hermelin, hvid, rødøjet

569,5

Bedste Ungdomsmedlem

Mikkel Ulrick Andersen

0,3 Dværg Vædder, vildtgrå

284

Bedste Veteran

Bent Jørgensen

1,0 Hermelin, white, sort

94,5

Dværghare - Guld

Bent Knudsen

1,0 Dværghare, zobel, brun

94,5

Hermelin - Guld

Jørgen Knudsen

1,0 Hermelin, zobel, blå

96

Hermelin - Sølv

Jørn Schmidt

1,0 Hermelin, vildtgrå

95,5

Hermelin - Bronze

Mogens Hollensen

0,1 Hermelin, hvid, rødøjet

95,5

Dværg Vædder - Guld

Henning Hansen

0,1 Dværg Vædder, madagascar

95,5

Dværg Vædder - Sølv

Egon Karstens

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

95

Dværg Vædder - Bronze

Gitte Hoffmeister

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

95

Farvemestre

 

 

 

Dværg Vædder, vildtgrå

Bent Jensen

 

190

Dværg Vædder, chinchilla

Brian Ulrick Andersen

 

94,5

Dværg Vædder, sort

Michael G. Nielsen

 

189

Dværg Vædder, brun

Gitte Hoffmeister

 

188,5

Dværg Vædder, madagascar

Henning Hansen

 

189,5

Dværg Vædder, kapptegn. vg

Charlotte Kjøller

 

95

Dværg Vædder, otter, blå

Connie Rohde

 

94

Dværgschecke, sort

Louise Møller

 

189,5

Dværgschecke, sort/rødgul

Svend Erik Nielsen

 

94

Hermelin, vildtgrå

Jørn T. Schmidt

 

189,5

Hermelin, lutino

Frode Klevang

 

188,5

Hermelin, chinchilla

Peder Merrild

 

94

Hermelin, hvid, rødøjet

Mogens Hollensen

 

190

Hermelin, white, sort

Bent Jørgensen

 

189

Hermelin, zobel, white, brun

Elo Rasmussen

 

94

Hermelin, zobel, blå

Jørgen Knudsen

 

191

Hermelin, zobel, brun

Jørgen Knudsen

 

94,5

Dværghare, zobel, brun

Bent Knudsen

 

189

Lille Rex, otter, sort

Graham Allan

 

190

Lille Rex, otter, brun

Graham Allen

 

94,5

 

 

 

 

DM 2017 Svinninge

 

 

 

Bedste stamme

Gitte Hoffmeister

1,2 Dværg Vædder, vildtgrå

285,5

Bedste 2,4

Mikkel Ulrick Andersen

2,4 Dværg Vædder, vildtgrå

568

Bedste Ungdomsmedlem

Mikkel Ulrick Andersen

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

95,5

2ér ungdomsmedlemmer

Emma Ulrick Andersen

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

95,5

Bedste Veteran

Lærke Vaaben Andersen

1,0 Dværg Vædder, sort

93

Bedste Hermelin

Bodil & Anton Dam

0,1 Hermelin, zobel, blå

95,5

Bedste Dværg Vædder

Gitte Hoffmeister

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

96

Bedste Dværghare

Bent Knudsen

0,1 Dværghare, zobel, blå

95

Bedste Løvehoved

Gitte Petersen

0,1 Løvehoved, hvid, blåøjet

94,5

Farvede Hermeliner

Jørn Schmidt

1,1 Hermelin, vildt- & jerngrå

190

Tegnede Hermeliner

Bodil & Anton Dam

1,1 Hermelin, zobel, blå

190

Hvide Hermeliner

Frode Klevang

1,1 Hermelin, hvid, rødøjet

189

Farvede Dværg Væddere

Gitte Hoffmeister

1,1 Dværg Vædder, vildtgrå

191

Tegnede Dværg Væddere

Lene Frandsen

1,1 Dværg Vædder, japaner, sort/hvid

188

Afvigende hårstruktur

Gitte Petersen

1,1 Løvehoved, hvid, blåøjet

189

 

 

 

 

DM 2016 Viborg

 

 

 

Bedste stamme

Jørgen Knudsen

1,2 Hermelin, zobel, blå

285

Bedste 2,4

Karl Sørensen

2,4 Hermelin, hvid, rødøjet

568

Bedste ungdomsmedlem

Mikkel Ulrick Andersem

1,1 Dværg Vædder, vildtgrå

189,5

2er ungdomsmedlem

Michael G. Nielsen

1,1 Dværg Vædder, sort

188

Bedste veteran

Jørgen Knudsen

1,0 Hermelin, zobel, blå

95

Bedste Hermelin

Jørgen Knudsen

1,0 Hermelin, zobel, blå

96

Bedste Dværg Vædder

Mikkel Ulrick Andersen

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

95

Bedste Dværghare

Bent Knudsen

1,0 Dværghare, zobel, brun

95

Bedste Løvehoved

Gitte Petersen

0,1 Løvedhoved, hvid, blåøjet

94,5

Farvede Hermeliner

Egon Sionsen

1,1 Hermelin, vildtgrå

189,5

Tegnede Hermeliner

Jørgen Knudsen

1,1 Hermelin, zobel, blå

191

Hvide Hermeliner

Christian Kristensen

1,1 Hermelin, hvid, rødøjet

190

Farvede Dværg Væddere

Mikkel Ulrick Andersen

1,1 Dværg Vædder, vildtgrå

189,5

Tegnede Dværg Væddere

Gitte Holst-Kruse

1,1 Dværg Vædder, japaner, sort/hvid

189,5

Afvigende Hårstruktur

Gitte Petersen

1,1 Løvehoved, hvid, blåøjet

189

 

 

 

 

Klubmesterskab 2015

 

 

 

Bedste enkeltdyr

Egon Simonsen

0,1 Hermelin, hvid, rødøjet

96

Bedste stamme

Frode Klevang

1,2 Hermelin, hvid, rødøjet

285,5

Bedste 2,4

Jørn Schmidt

2,4 Hermelin, vildt- og jerngrå

566,5

Bedste ungdomsmedlem

Michael G. Nielsen

2,2 Dværg Vædder, sort

377

Bedste svenske deltager

Anette Wardmo

1,3 Hermelin, russer, sort

378,5

Bedste veteran

Bodil & Anton Dam

0,1 Hermelin, sort

95

Dværghare - Guld

Bent Knudsen

1,0 Dværghare, zobel, brun

95

Løvehoved - Guld

Gitte Petersen

0,1 Løvehoved, hvid, blåøjet

95

Hermelin - Guld

Egon Simonsen

0,1 Hermelin, hvid, rødøjet

96

Hermelin - Sølv

Frode Klevang

0,1 Hermelin, hvid, rødøjet

95,5

Hermelin - Bronze

Jørn Schmidt

0,1 Hermelin, vildtgrå

95,5

Dværg Vædder - Guld

Lars K. Hansen

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

95

Dværg Vædder - Sølv

Leon Hansen

1,0 Dværg Vædder, madagascar

95

Dværg Vædder - Bronze

Eva Sørensen

0,1 Dværg Vædder, chinchilla

95

Farvemestre

 

 

 

Dværg Vædder, vildtgrå

Lars K. Hansen

1,1

189,5

Dværg Vædder, chinchilla

Eva Sørensen

1,1

189

Dværg Vædder, sort

Michael G. Nielsen

1,1

189,5

Dværg Vædder, brun

Gitte Hoffmeister

0,1

94

Dværg Vædder, madagascar

Leon Hansen

1,1

190

Dværg Vædder, kappetegnet

Charlotte Kjøller

1,0 vildtgrå

94,5

Dværg Vædder, japaner

Bent Ole Rasmussen

1,1 sort-gul

189

Dværg Vædder, japaner

Lene Frandsen

0,1 sort-hvid

95

Dværg Vædder, otter

Connie Rohde

1,1 blå

188,5

Dværg Vædder, zobel, brun

Bent Jensen

1,1

189

Løvehoved, hvid, blåøjet

Gitte Petersen

0,1

95

Hermelin, vildtgrå

Jørn Schmidt

0,1

95,5

Hermelin, lutino

Jytte Knudsen

1,1

190

Hermelin, sort

Bodil & Anton Dam

1,1

189,5

Hermelin, hvid, rødøjet

Egon Sionsen

0,1

96

Hermelin, hvid, blåøjet

Louise Møller

1,1

188

Hermelin, kappetegnet

Bodil & Anton Dam

1,1 vildtgrå

189,5

Hermelin, tan, sort

Frode Klevang

1,1

189

Hermelin, white, sort

Bent Jørgensen

1,1

189

Hermelin, white, blå

Bent Jørgensen

1,1

189

Hermelin, zobel, blå

Bodil & Anton Dam

1,1

189,5

Dværghare, zobel, brun

Bent Knudsen

1,1

190

Gæsteudstillere

 

 

 

Chinchillaklubben

Helle Mathiasen

2,2 Stor Chinchilla

376

Chinchillaklubben

Poul Beith Jensen

1,3 Lille Chinchilla

378

Chinchillaklubben

Eva Sørensen

3,1 Dværg Vædder

376,5