Resultater





DM 2019 Vildbjerg




Bedste Stamme

Jørn Schmidt

1,2 Hermelin, vildtgrå

285

Bedste 2,4

Jørn Schmidt

Hermelin, vildtgrå

568

Bedste ungdomsmedlem

Mikkel Ulrick

1,1  Dværg Vædder, vildtgrå

190

2ér ungdomsmedlemmer

Noah Tryk

1,1 Hermelin, sort

189,5

Bedste Veteran

Jørn Schmidt

1,0 Hermelin, vildtgrå

95

Bedste Hermelin

Jørn Schmidt

1,0 Hermelin, vildtgrå

95,5

Bedste Dværg Vædder

Mikkel Ulrick

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

95

Bedste Dværghare

Bent Knudsen

1,0 Dværghare, zobel, brun

94,5

Bedste Løvehoved

Gitte Petersen

1,0 Løvedhoved, hvid, blåøjet

94,5

Farvede Hermeliner

Jørn Schmidt

1,0 Hermelin, vildtgrå

95,5

Tegnede Hermeliner

Bodil & Anton Dam

0,1 Hermelin, zobel, blå

95

Hvide Hermeliner

Frode Klevang

1,0 Hermelin, hvid, rødøjet

95

Farvede Dværg Væddere

Henning Hansen

0,1 Dværg Vædder, madagascar

95

Tegnede Dværg Væddere

Magnus Holst-Kruse

0,1 Dværg Vædder, Kappetegn. sort

95

Afvigende hårstruktur

Bent Jensen

0,1 Hermelin, fuchs, hvid, rødøjet

95





DM 2018 Oksbøl








Bedste stamme

Noah Tryk

1,2 Hermelin, sort

285

Bedste 2,4

Noah Tryk

2,4 Hermelin, sort

571,5

Bedste ungdomsmedlem

Noah Tryk

1,1 Hermelin, sort

191,5

2ér ungdomsmedlemmer

Michael G. Nielsen

0,1 Dværg Vædder, sort

94,5

Bedste veteran

John Tryk

0,1 Hermelin, hvid, rødøjet

95

Bedste Hermelin

Bodil & Anton Dam

1,0 Hermelin, zobel, blå

96

Bedste Dværg Vædder

Bent Jensen

1,0 Dværg Vædder, vildtgrå

95,5

Bedste Dværghare

Bent Knudsen

0,1 Dværghare, zobel, brun

95,5

Bedste Løvehoved

Lena Andersen

0,1 Løvehoved, Hvid, rødøjet

95

Farvede Hermeliner

Noah Tryk

0,1 Hermelin, sort

96

Tegnede Hermeliner

Bodil & Anton Dam

1,0 Hermelin, zobel, blå

96

Hvide Hermeliner

Bent Ernstsen

0,1 Hermelin, hvid, rødøjet

95,5

Farvede Dværg Væddere

Bent Jensen

1,0 Dværg Vædder, vildtgrå

95,5

Tegnede Dværg Væddere

Gitte Holst-Kruse

1,0 Dværg Vædder, japaner, sort/hvid

95

Afvigende hårstruktur

Lena Andersen

0,1 Løvehoved, hvid, rødøjet

95





Klubmesterskab 2017




Bedste enkeltdyr

Jørgen Knudsen

1,0 Hermelin, zobel, blå

96

Bedste stamme

Jørgen Knudsen

1,2 Hermelin, zobel, blå

285,5

Bedste 2,4

Mogens Hollensen

2,4 Hermelin, hvid, rødøjet

569,5

Bedste Ungdomsmedlem

Mikkel Ulrick Andersen

0,3 Dværg Vædder, vildtgrå

284

Bedste Veteran

Bent Jørgensen

1,0 Hermelin, white, sort

94,5

Dværghare - Guld

Bent Knudsen

1,0 Dværghare, zobel, brun

94,5

Hermelin - Guld

Jørgen Knudsen

1,0 Hermelin, zobel, blå

96

Hermelin - Sølv

Jørn Schmidt

1,0 Hermelin, vildtgrå

95,5

Hermelin - Bronze

Mogens Hollensen

0,1 Hermelin, hvid, rødøjet

95,5

Dværg Vædder - Guld

Henning Hansen

0,1 Dværg Vædder, madagascar

95,5

Dværg Vædder - Sølv

Egon Karstens

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

95

Dværg Vædder - Bronze

Gitte Hoffmeister

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

95

Farvemestre




Dværg Vædder, vildtgrå

Bent Jensen


190

Dværg Vædder, chinchilla

Brian Ulrick Andersen


94,5

Dværg Vædder, sort

Michael G. Nielsen


189

Dværg Vædder, brun

Gitte Hoffmeister


188,5

Dværg Vædder, madagascar

Henning Hansen


189,5

Dværg Vædder, kapptegn. vg

Charlotte Kjøller


95

Dværg Vædder, otter, blå

Connie Rohde


94

Dværgschecke, sort

Louise Møller


189,5

Dværgschecke, sort/rødgul

Svend Erik Nielsen


94

Hermelin, vildtgrå

Jørn T. Schmidt


189,5

Hermelin, lutino

Frode Klevang


188,5

Hermelin, chinchilla

Peder Merrild


94

Hermelin, hvid, rødøjet

Mogens Hollensen


190

Hermelin, white, sort

Bent Jørgensen


189

Hermelin, zobel, white, brun

Elo Rasmussen


94

Hermelin, zobel, blå

Jørgen Knudsen


191

Hermelin, zobel, brun

Jørgen Knudsen


94,5

Dværghare, zobel, brun

Bent Knudsen


189

Lille Rex, otter, sort

Graham Allan


190

Lille Rex, otter, brun

Graham Allen


94,5





DM 2017 Svinninge




Bedste stamme

Gitte Hoffmeister

1,2 Dværg Vædder, vildtgrå

285,5

Bedste 2,4

Mikkel Ulrick Andersen

2,4 Dværg Vædder, vildtgrå

568

Bedste Ungdomsmedlem

Mikkel Ulrick Andersen

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

95,5

2ér ungdomsmedlemmer

Emma Ulrick Andersen

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

95,5

Bedste Veteran

Lærke Vaaben Andersen

1,0 Dværg Vædder, sort

93

Bedste Hermelin

Bodil & Anton Dam

0,1 Hermelin, zobel, blå

95,5

Bedste Dværg Vædder

Gitte Hoffmeister

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

96

Bedste Dværghare

Bent Knudsen

0,1 Dværghare, zobel, blå

95

Bedste Løvehoved

Gitte Petersen

0,1 Løvehoved, hvid, blåøjet

94,5

Farvede Hermeliner

Jørn Schmidt

1,1 Hermelin, vildt- & jerngrå

190

Tegnede Hermeliner

Bodil & Anton Dam

1,1 Hermelin, zobel, blå

190

Hvide Hermeliner

Frode Klevang

1,1 Hermelin, hvid, rødøjet

189

Farvede Dværg Væddere

Gitte Hoffmeister

1,1 Dværg Vædder, vildtgrå

191

Tegnede Dværg Væddere

Lene Frandsen

1,1 Dværg Vædder, japaner, sort/hvid

188

Afvigende hårstruktur

Gitte Petersen

1,1 Løvehoved, hvid, blåøjet

189





DM 2016 Viborg




Bedste stamme

Jørgen Knudsen

1,2 Hermelin, zobel, blå

285

Bedste 2,4

Karl Sørensen

2,4 Hermelin, hvid, rødøjet

568

Bedste ungdomsmedlem

Mikkel Ulrick Andersem

1,1 Dværg Vædder, vildtgrå

189,5

2er ungdomsmedlem

Michael G. Nielsen

1,1 Dværg Vædder, sort

188

Bedste veteran

Jørgen Knudsen

1,0 Hermelin, zobel, blå

95

Bedste Hermelin

Jørgen Knudsen

1,0 Hermelin, zobel, blå

96

Bedste Dværg Vædder

Mikkel Ulrick Andersen

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

95

Bedste Dværghare

Bent Knudsen

1,0 Dværghare, zobel, brun

95

Bedste Løvehoved

Gitte Petersen

0,1 Løvedhoved, hvid, blåøjet

94,5

Farvede Hermeliner

Egon Sionsen

1,1 Hermelin, vildtgrå

189,5

Tegnede Hermeliner

Jørgen Knudsen

1,1 Hermelin, zobel, blå

191

Hvide Hermeliner

Christian Kristensen

1,1 Hermelin, hvid, rødøjet

190

Farvede Dværg Væddere

Mikkel Ulrick Andersen

1,1 Dværg Vædder, vildtgrå

189,5

Tegnede Dværg Væddere

Gitte Holst-Kruse

1,1 Dværg Vædder, japaner, sort/hvid

189,5

Afvigende Hårstruktur

Gitte Petersen

1,1 Løvehoved, hvid, blåøjet

189





Klubmesterskab 2015




Bedste enkeltdyr

Egon Simonsen

0,1 Hermelin, hvid, rødøjet

96

Bedste stamme

Frode Klevang

1,2 Hermelin, hvid, rødøjet

285,5

Bedste 2,4

Jørn Schmidt

2,4 Hermelin, vildt- og jerngrå

566,5

Bedste ungdomsmedlem

Michael G. Nielsen

2,2 Dværg Vædder, sort

377

Bedste svenske deltager

Anette Wardmo

1,3 Hermelin, russer, sort

378,5

Bedste veteran

Bodil & Anton Dam

0,1 Hermelin, sort

95

Dværghare - Guld

Bent Knudsen

1,0 Dværghare, zobel, brun

95

Løvehoved - Guld

Gitte Petersen

0,1 Løvehoved, hvid, blåøjet

95

Hermelin - Guld

Egon Simonsen

0,1 Hermelin, hvid, rødøjet

96

Hermelin - Sølv

Frode Klevang

0,1 Hermelin, hvid, rødøjet

95,5

Hermelin - Bronze

Jørn Schmidt

0,1 Hermelin, vildtgrå

95,5

Dværg Vædder - Guld

Lars K. Hansen

0,1 Dværg Vædder, vildtgrå

95

Dværg Vædder - Sølv

Leon Hansen

1,0 Dværg Vædder, madagascar

95

Dværg Vædder - Bronze

Eva Sørensen

0,1 Dværg Vædder, chinchilla

95

Farvemestre




Dværg Vædder, vildtgrå

Lars K. Hansen

1,1

189,5

Dværg Vædder, chinchilla

Eva Sørensen

1,1

189

Dværg Vædder, sort

Michael G. Nielsen

1,1

189,5

Dværg Vædder, brun

Gitte Hoffmeister

0,1

94

Dværg Vædder, madagascar

Leon Hansen

1,1

190

Dværg Vædder, kappetegnet

Charlotte Kjøller

1,0  vildtgrå

94,5

Dværg Vædder, japaner

Bent Ole Rasmussen

1,1 sort-gul

189

Dværg Vædder, japaner

Lene Frandsen

0,1 sort-hvid

95

Dværg Vædder, otter

Connie Rohde

1,1 blå

188,5

Dværg Vædder, zobel, brun

Bent Jensen

1,1

189

Løvehoved, hvid, blåøjet

Gitte Petersen

0,1

95

Hermelin, vildtgrå

Jørn Schmidt

0,1

95,5

Hermelin, lutino

Jytte Knudsen

1,1

190

Hermelin, sort

Bodil & Anton Dam

1,1

189,5

Hermelin, hvid, rødøjet

Egon Sionsen

0,1

96

Hermelin, hvid, blåøjet

Louise Møller

1,1

188

Hermelin, kappetegnet

Bodil & Anton Dam

1,1 vildtgrå

189,5

Hermelin, tan, sort

Frode Klevang

1,1

189

Hermelin, white, sort

Bent Jørgensen

1,1

189

Hermelin, white, blå

Bent Jørgensen

1,1

189

Hermelin, zobel, blå

Bodil & Anton Dam

1,1

189,5

Dværghare, zobel, brun

Bent Knudsen

1,1

190

Gæsteudstillere




Chinchillaklubben

Helle Mathiasen

2,2 Stor Chinchilla

376

Chinchillaklubben

Poul Beith Jensen

1,3 Lille Chinchilla

378

Chinchillaklubben

Eva Sørensen

3,1 Dværg Vædder

376,5