Mesterskab2019


Udstilling i Hørve med Holbæk Kaninavlerforening

&

Klubmesterskab

23. – 24. november 2019


Ærespræmieliste - Klasse L
Nr. Navn Køn Race og variant Point
1 Bodil & Anton Dam, Struer 1,3 Hermelin, zobel, blå 380,5
2 Jørn T. Schmidt, Bevtoft 2,2 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 380,5
3 Niels Hansen, Åkirkeby 0,3 Alaska, sort 285,5
4 Jørn T. Schmidt, Bevtoft 2,1 Belgisk Hare, vildtrød 285,5
5 Frank Kristensen, Hadsten 3,0 Lille Rex, sort 285,5
6 Frode Klevang, Odense SV 1,3 Hermelin, hvid, rødøjet 379,5
7 Erland Larsen, Slagelse 2,2 Rex, hvid, rødøjet 379,5
8 Jens Åge Jensen, Kalundborg 1,3 Lille Sølv, blå 379,0
9 Gitte Hoffmeister, Mørkøv 1,3 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 379,0
10 Inger-Lise Kjøller, Rønne 2,2 Lille Havana, brun 379,0
11 Louise Møller, Gredstedbro 1,2 Dværgschecke, sort 284,5
12 Michael Ostermann, Slangerup 0,3 Marburger Egern, gråblå 284,5
13 Lonny Hjort, Rønne 1,3 Dværg Vædder, madagascar 378,5
14 Bent Ernstsen, Ryomgård 2,2 Hermelin, hvid, rødøjet 378,5
15 Johan H. Andersen, Nyborg 2,2 New Zealand Red, ræverød 378,5
16 Jesper Tranberg, Rønne 1,2 Hermelin, hvid, rødøjet 284,0
17 Michael Kristensen, Hadsten 1,2 Hermelin, zobel, brun 284,0
18 Mogens Jørgensen, Roskilde 1,2 Lille Sølv, sort 284,0
19 Poul Erik Nielsen, Svinninge 0,3 Tan, sort 284,0
20 Gitte Ostermann, Slangerup 0,3 Dværg Vædder, japaner, sort/hvid 284,0
21 Henning Hansen, Rønne 0,3 Dværg Vædder, madagascar 284,0
22 Bastian Bech, Rønne 2,1 Sallander, sallander 284,0
23 Jørn Petersen, Høng 2,2 Hermelin, sort 377,5
24 Anna Koch, Kirke Hyllinge 2,1 Dværg Vædder, blå 283,5
25 Bjoerk & Jens Vilidur, Næstved 3,0 Rex, zobel, brun 283,5
26 Kristian Mose Kristensen, Brovst 2,2 Rex, dalmatiner, sort 377,0
27 Kaj Kristensen, Brovst 1,2 Rex, hvid, rødøjet 283,0
28 Frode Klevang, Odense SV 1,2 Hermelin, japaner, sort/rødgul 283,0
29 Peter B. Villadsen, Ringkøbing 1,2 Dværg Vædder, madagascar 283,0
30 Gitte Hoffmeister, Mørkøv 1,2 Dværg Vædder, brun 283,0
31 Lilja Tietze, Køge 2,1 Rex, gepard 283,0
32 Henning Hansen, Rønne 2,1 Thyringer, madagascar 283,0
33 Michael G. Nielsen, Bylderup Bov 2,1 Dværg Vædder, sort 283,0
34 Annette Koch, Kirke Hyllinge 2,1 Dværg Vædder, zobel, brun 283,0
35 Jens Kjøller, Rønne 2,1 Engelsk Schecke, sort 282,5
36 Frank Kristensen, Hadsten 2,1 Hermelin, zobel, blå 282,5
37 Connie Rohde, Trige 2,1 Dværg Vædder, otter, blå 282,5
38 Magnus H. Holst-Kruse, Slangerup 2,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 282,5
39 Karl Bruun Nielsen, Munke Bjergby 3,0 Deilenaar, vildtrød 282,5
40 Sara Egemose Wester, Slagelse 3,0 Lille Tysk Schecke, brun 282,5
41 Niels Jørn Nielsen, Bylderup-Bov 3,0 Dværg Vædder, madagascar 282,5
42 Kim Kjøller, Rønne 1,2 Lille Sølv, sort 282,0
43 Michael Christensen, Ringsted 2,1 Fuchs, gråblå 282,0
44 Gitte Hoffmeister, Mørkøv 0,1 Dværg Vædder, kappetegnet, brun 95,0
45 Karina Rosa Larsen, Skælskør 0,1 Lille Rex, dalmatiner, sort/rødgul 95,0
46 Milla Marie Nielsen, Dianalund 0,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
47 Bastian Bech, Rønne 0,1 Hermelin, sort 95,0
48 Sanne Andersen, St. Heddinge 1,0 Lille Rex, chinchilla 95,0



Ærespræmieliste - Klasse G -elitegruppe
Nr. Navn Køn Race og variant Point
1 Frank Kristensen, Hadsten 3,1 Hermelin, Lille Rex 380,5
2 Bodil & Anton Dam, Struer 1,3 Hermelin 380,0
3 Niels Hansen, Åkirkeby 1,3 Alaska 379,5


Ærespræmieliste - Klasse E - familiegruppe
Nr. Navn Køn Race og variant Point
1 Frode Klevang, Odense SV fam Hermelin, hvid, rødøjet 567,0


Pokalliste
Skuets bedste dyr
Jørn T. Schmidt, Bevtoft 1,0 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,5
Gruppevinder - Kæmperacer
Jens Åge Jensen, Kalundborg 1,0 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort 94,5
Gruppevinder - Store racer
Johan H. Andersen, Nyborg 0,1 New Zealand Red, ræverød 95,0
Gruppevinder - Afvigende hårstruktur
Frank Kristensen, Hadsten 1,0 Lille Rex, sort 95,5
Gruppevinder - Mellemstore racer
Niels Hansen, Åkirkeby 0,1 Alaska, sort 95,5
Racepokal - Alaska
Niels Hansen, Åkirkeby 0,3 Alaska, sort 285,5
Gruppevinder - Små racer
Poul Erik Nielsen, Svinninge 0,1 Tan, sort 95,0
Gruppevinder - Dværgracer
Jørn T. Schmidt, Bevtoft 1,0 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,5
Racepokal - Belgisk Kæmpe
Jens Åge Jensen, Kalundborg 1,0 Belgisk Kæmpe, vildt-, jerngrå og vildtsort 94,5
Racepokal - Hollænder
Marie Pedersen, Rønne 1,0 Hollænder, japaner, sort/rødgul 94,0
Racepokal - Lille Sølv
Jens Åge Jensen, Kalundborg 1,3 Lille Sølv, blå 379,0
Racepokal - Tan
Poul Erik Nielsen, Svinninge 0,3 Tan, sort 284,0
Racepokal - Hermelin
Jørn T. Schmidt, Bevtoft 1,0 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,5
Bedste Stamme - Udefra
Bodil & Anton Dam, Struer 1,2 Hermelin, zobel, blå 285,5
Bedste dyr udstillet af UA
Magnus H. Holst-Kruse, Slangerup 0,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
Bedste kappetegnede Vædder
Gitte Hoffmeister, Mørkøv 0,1 Dværg Vædder, kappetegnet, brun 95,0
Bedste sportsdyr - lukket pokal
Milla Marie Nielsen, Dianalund 0,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
Bedste dyr over 36 måneder
Sara Egemose Wester, Slagelse 1,0 Lille Tysk Schecke, brun 94,0
Bedste familiegruppe
Frode Klevang, Odense SV 3,3 Hermelin, hvid, rødøjet 567,0
Sjællandsmester
Erland Larsen, Slagelse 0,1 Rex, hvid, rødøjet 95,5
Sjællands bedste enkeltdyr
Erland Larsen, Slagelse 0,1 Rex, hvid, rødøjet 95,5
Sjællands bedste enkeltdyr - UA
Magnus H. Holst-Kruse, Slangerup 0,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
Regionspokal 1,0
Erland Larsen, Slagelse 1,0 Rex, hvid, rødøjet 95,0
Regionspokal 0,1
Erland Larsen, Slagelse 0,1 Rex, hvid, rødøjet 95,5


Dværgkaninklubbens mesterskaber

Bedste enkeltdyr
Jørn T. Schmidt, Bevtoft 1,0 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,5
Bedste stamme
Bodil & Anton Dam, Struer 1,2 Hermelin, zobel, blå 285,5
Bedste 2,4
Frode Klevang, Odense SV 2,4 Hermelin, hvid, rødøjet 568,0
Bedste ungdomsmedlem
Anna Koch, Kirke Hyllinge 2,1 Dværg Vædder, blå 283,5
Bedste veteran
Frode Klevang, Odense SV 1,0 Hermelin, hvid, rødøjet 94,0
Bedste Dværg Vædder
Lonny Hjort, Rønne 0,1 Dværg Vædder, madagascar 95,0
Bedste Hermelin
Jørn T. Schmidt, Bevtoft 1,0 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,5
Øst-Vest Hermelin, zobel, blå
Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, zobel, blå 95,5


Helårsmester 2019 Guld
Gitte Hoffmeister 6,4 Dværg Vædder, vildtgrå 952,0
Helårsmester 2019 Sølv
Louise Møller 9,1 Dværgschecke, sort 951,5
Helårsmester 2019 Bronze
Bent Ernstsen 6,4 Hermelin, hvid, rødøjet 951,0


Dværgschecke Guld
Louise Møller, Gredstedbro 0,1 Dværgschecke, sort 95,0


Dværg Vædder Guld
Lonny Hjort, Rønne 0,1 Dværg Vædder, madagascar 95,0
Dværg Vædder Sølv
Magnus H. Holst-Kruse, Slangerup 0,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
Dværg Vædder Bronze
Connie Rohde, Trige 1,0 Dværg Vædder, otter, blå 95,0


Hermelin Guld
Jørn T. Schmidt, Bevtoft 1,0 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,5
Hermelin Sølv
Bodil & Anton Dam, Struer 0,1 Hermelin, zobel, blå 95,5
Hermelin Bronze
Jesper Tranberg, Rønne 0,1 Hermelin, hvid, rødøjet 95,5


Lille Rex Guld
Frank Kristensen, Hadsten 1,0 Lille Rex, sort 95,5
Lille Rex Sølv
Frank Kristensen, Hadsten 1,0 Lille Rex, sort 95,0
Lille Rex Bronze
Frank Kristensen, Hadsten 1,0 Lille Rex, sort 95,0


Farvemestre 2019
Gitte Hoffmeister, Mørkøv 0,1 Dværg Vædder, vildt-, jerngrå og vildtsort 95,0
Michael G. Nielsen, Bylderup Bov 1,1 Dværg Vædder, sort 189,5
Anna Koch, Kirke Hyllinge 1,1 Dværg Vædder, blå 189,0
Gitte Hoffmeister, Mørkøv 1,1 Dværg Vædder, brun 189,0
Lonny Hjort, Rønne 0,1 Dværg Vædder, madagascar 95,0
Charlotte Kjøller, Åkirkeby 1,0 Dværg Vædder, kappetegn., vildt-, jerngrå&vs 94,0
Gitte Ostermann, Slangerup 0,1 Dværg Vædder, japaner, sort/hvid 95,0
Connie Rohde, Trige 1,0 Dværg Vædder, otter, blå 95,0
Annette Koch, Kirke Hyllinge 1,0 Dværg Vædder, zobel, brun 94,5
Louise Møller, Gredstedbro 1,1 Dværgschecke, sort 190,0
Jørn T. Schmidt, Bevtoft 1,1 Hermelin, vildt-, jerngrå og vildtsort 190,5
Frode Klevang, Odense SV 1,0 Hermelin, lutino 94,5
Jørn Petersen, Høng 1,1 Hermelin, sort 189,0
Jesper Tranberg, Rønne 0,1 Hermelin, hvid, rødøjet 95,5
Frode Klevang, Odense SV 1,1 Hermelin, japaner, sort/rødgul 189,0
Bodil & Anton Dam, Struer 1,1 Hermelin, zobel, blå 190,5
Michael Kristensen, Hadsten 1,1 Hermelin, zobel, brun 189,5
Frank Kristensen, Hadsten 1,0 Lille Rex, sort 95,5